Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi

NE ZAMAN BAŞLIYOR?

u-etds ne zaman

U-ETDS NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR?

U-ETDS ne zaman başlıyor? Ulaştırma Bakanlığının yayınladığı son genelgeye göre Karayolları taşımacılığında U-ETDS Eşya/Tehlikeli Madde yük bildirimleri Temmuz 2021 itibarıyla yürürlüğe girdi. Bu Tarihten itibaren U-ETDS kapsamı içerisinde bulunan Tehlikeli Madde taşıyan ve bir kısım Normal Yük taşıyan firmalar taşıdıkları yükleri U-ETDS sistemi üzerinden bildirmekle mükelleftirler. Normal Yük ve Tehlikeli Madde taşıyan bütün tüzel firmaların bildirim zorunluluğu  2023 Ocak itibarıyla başlayacaktır. Şahıs firmalarının bildirim zorunluluğu ise Ocak 2024 itibarıyla U-ETDS kapsamına girecektir. 
U-ETDS sistemine bilgi gönderme zorunluluğu, yolcu taşımacılığı faaliyetleri (A1, A2, B1, B2, D1 ve D2 belge sahipleri)  için 30.06.2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

KİMLER BİLDİRİM YAPMAK ZORUNDA?

U-ETDS Ne zaman başlıyor? Kimleri Kapsıyor?
Ocak 2023 İtibarıyla:
U-ETDS sistemi, KTK ve KTY çerçevesinde ticari olarak faaliyet gösteren ve Normal yük ve Tehlikeli Madde  taşıyan bütün  tüzel kişilikli firmalar ve kooperatifler.
Ocak 2024 İtibarıyla:
U-ETDS sistemi, KTK ve KTY çerçevesinde ticari olarak faaliyet gösteren ve Normal yük  taşıyan bütün  şahıs firmaları.
 
Temmuz 2019 İtibarıyla:
Tarifeli/Tarifesiz Yolcu taşımacılığı faaliyetleri yapan (A1, A2, B1, B2, D1 ve D2 belge sahipleri) bütün firmalar
U-ETDS bildirimi yapmakla mükelleftirler.
u-etds ne zaman
u-etds ne zaman

KİMLERİN ZORUNLULUĞU YOK?

U-ETDS Nez aman başlıyor. Kimler mükellef değil?
Temmuz 2021 İtibarıyla
U-ETDS sistemi, KTK ve KTY çerçevesinde ticari olarak faaliyet gösteren ve Normal yük taşıyan:
1- Bütün Şahıs Firmaları(Şahıs firmalarının bildirim zorunluluğu 2024 Ocak itibarıyla başlayacak)
2- Bütün Tüzel Firmalar(Tüzel firmalarının bildirim zorunluluğu 2023 Ocak itibarıyla başlayacak)
“TİO” belgeli kooperatifler bildirim yapmakla mükellef değiller. (Bu kooperatiflerin üyelerinden olup şahıs firması olmayanlar bildirim yapmakla mükelleftirler). 
 ÖNEMLİ HATIRLATMA: Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde düzenlenen R1 ve R2 yetki belgeleri belge üzerinde belirtilen geçerlilik süresi boyunca geçerliliğini korur. Geçerlilik süresi dolan R1 ve R2 yetki belgeleri, TİO yetki belgesi ile değiştirilerek yenilenir.
Ocak 2023 itibarıyla bütün tüzel firmaların U-ETDS Bildirimi yapmaları zorunludur.!
u-etds yolistik

Profesyonel Sevkiyat Yönetimi

YektaSoft olarak sizler için U-ETDS bildirimlerinizi yapabileceğiniz pratik bir sistem tasarladık. İçerisinde U-ETDS sistemini barındıran daha kapsamlı nakliye çözümlerimiz de mevcuttur.

Yolistik, sektörde yıllarca çalışmış uzman ekibimiz tarafından ihtiyaç analizi yapılarak hazırlanmıştır. En az işlemle en fazla işi yapabilme kabiliyetine sahiptir. En önemli özelliği karmaşık nakliye durumlarını, kullanım kolaylığı faktörüyle profesyonellikten ödün vermeden organize etmesidir. Nakliye firmaları artık sadece sevkiyat işlemlerini tanımlamakla her biri ayrı birer dinamik olan diğer bütün işlemlerini Yolistik’e gönül rahatlığıyla havale edebilir. Sevkiyatınızı tanımlayın ve diğer bütün işleri Yolistik’e bırakın.

Tüm profesyonel sevkiyat organizasyonlarınızı ayrıntılı bir şekilde yönetebileceğiniz Yolistik Bulut Sistemini ücretsiz deneyebilirsiniz.